Leuk en leerzaam
Pelmolen Ter Horst

Ruim anderhalve eeuw trouwe dienst

De pelmolen werd door Rijssenaar Jan ter Horst in 1752 gebouwd en groeide al snel uit tot één van de drie belangrijkste industriemolens van Twente. Op de begane grond in de olieslagerij maakten de molenaars olie van kool- en lijnzaad. Bij gunstige harde wind maakten ze op de derde verdieping in de pellerij gort van gerst. De molen had een gunstige ligging aan het riviertje de Regge en aan het doorgaande karrenpad. Daardoor kon de Pelmolen producten aan heel Oost-Nederland en zelfs tot aan Groningen leveren. Na ruim anderhalve eeuw dienst te hebben gedaan werd in 1913 de productie stilgelegd.

Restauratie in de jaren zeventig

Zestig jaar nadat de productie was stilgelegd richtte Hein ter Horst, één van de nazaten van Jan ter Horst, in 1973 Stichting Pelmolen Ter Horst op. De molen werd volledig gerestaureerd en ging op 16 oktober 1975 weer open voor publiek. Twente - maar ook Nederland - was weer een unieke industriemolen rijker.

Bezoek de molen in Rijssen

Tegenwoordig behoort Pelmolen Ter Horst tot de mooist gerestaureerde molens van Nederland en trekt jaarlijks duizenden bezoekers. Bij gunstige wind kun je de olieslagerij volop in werking zien. De molenaar verzorgt rondleidingen voor bezoekers, waarbij je het olie slaan kan zien en ruiken. Ook worden er verschillende molenproducten zoals lijnzaad en lijnzaadolie, pannenkoekenmeel en cakemixen verkocht.

De gegevens op deze pagina worden aangeboden door Toerisme Rijssen-Holten.
Contactinformatie

Pelmolen Ter Horst
Pelmolenpad 9a
7461PT Rijssen
0548-549382

Bergen vol verhalen
Geschreven over deze locatie
NP Logo
Tip je vrienden
Tip